چهار مهارت زبان و بهترین راه برای بهبود آنها

چهار مهارت زبان و بهترین راه برای بهبود آنها

زبان سیستمی است که شامل کلمات، نمادهای نوشتاری، زبان بدن و حرکات است. و دارای چهار مهارت زبان چون گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن است. این مهارت‌ها معمولاً توسط هر کسی که می‌خواهد زبان جدیدی یاد بگیرد؛ مورد نیاز است.

برای اینکه به هر زبانی مسلط شوید – چه بخواهید یک گوینده یا نویسنده مسلط باشید، باید اطمینان حاصل کنید که در هر چهار مهارت اساسی زبان قوی هستید.

مهارت زبان

چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که تا زمانی که صحبت نکنید، هرگز به سطحی از تسلط دلخواه نخواهید رسید؛ حتی اگر به دنبال تسلط در نوشتن باشید.

هر فردی در یادگیری زبان نقاط قوت متفاوتی دارد. برخی ممکن است در نوشتن، برخی در صحبت کردن، برخی در خواندن و برخی دیگر در گوش دادن خوب باشند.

شما می‌توانید در یک یا چند مورد از این مهارت‌های اصلی زبان عالی باشید، فقط مطمئن شوید که در ابتدا به همه این مهارت‌‎ها اهمیت می‌دهید. هنگامی که متوجه شوید در کدام زمینه ضعیف هستید، می‌توانید روی آن قسمت بیشتر تمرکز کنید.

دسته‌بندی مهارت زبان

مهارت زبان را می‌توانیم به دو دسته کلی تقسیم‌بندی کنیم: مصرف و تولید.

وقتی یک زبان را می‌خوانید یا به آن گوش می‌دهید، مصرف محسوب می‌شود. اما زمانی که می‌نویسید یا صحبت می‌کنید، تولید است. باید به فعالیت هایی فکر کنید که در آن هر چهار مهارت زبانی یکپارچه شده باشند.

در ادامه ببینیم چگونه می‌توان در هر یک از این مهارت‌ها پیشرفت کرد:

1- مهارت خواندن:

صدها مطلب خواندنی برای کسی که بخواهد مهارت‌ زبان خواندن خود را بهبود بخشد، در دسترس است. کتاب، مجلات، وب سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها و غیره.

کتاب‌ها نه تنها به شما کمک می‌کنند تا مطالعه خود را بهبود ببخشید، بلکه کمک می‌کند فرهنگ مردمی را که به زبان دیگر صحبت می‌کنند نیز بیاموزید.

خواندن کتاب، کتابهای کمیک، مجلات

امروزه علاوه بر کتاب‌ها و مجلات چاپی، کتاب‌های الکترونیکی قابل دانلود نیز در دسترس است.

کتاب‌های کمیک، منبع عالی برای مبتدیان هستند. تصاویر به شما کمک می‌کنند تا داستان را به راحتی درک کنید و برای خواندن سبک، مفید و سرگرم کننده است.

دیکشنری (فرهنگ لغت) نیز بسیار مورد نیاز است. هر زمان که با یک کلمه جدید مواجه شدید، می توانید به سرعت به فرهنگ لغت مراجعه کنید و معنی آن را پیدا کنید.

یک دفترچه کوچک کنارتان داشته باشید تا کلمات و معانی جدید را یادداشت کنید. کتاب‌های دو زبانه نیز به مهارت زبان کمک می‌کند. سعی کنید به زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید بخوانید و اگر جمله خاصی را متوجه نشدید، آن را به زبان مادری بخوانید.

خواندن اخبار برای بهبود مهارت زبان

روزنامه‌ها و مجلات آنلاین یا سایت‌های خبری را بخوانید. خواندن اخبار کمک می‌کند زبان را بیاموزید و همچنین شما را با رویدادهای جاری، ورزش‌های رایج، هنر، نگرش و فرهنگ مردم آن کشور آشنا می‌کند.

2- صحبت کردن دومین مهارت زبان

این حوزه‌ای است که بسیاری از مردم در آن با مشکل مواجه می‌شوند. ممکن است مشکلی در نوشتن نداشته باشند، اما در صحبت کردن تردید دارند، نگران هستند که اشتباه کنند.

این به این دلیل است که هنگام صحبت کردن، تلفظ و لحن نیز مهم هستند.

بله، صحبت کردن با زبان مادری به زبانی که در حال یادگیری آن هستید، به اعتماد به نفس نیاز دارد. همیشه این ترس وجود دارد که اشتباه کنید. با این حال، باید ترس های خود را کنار بگذارید و صحبت کنید.

این مهم‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید زیرا در بهبود مهارت زبان بسیار موثر است. وقتی شروع کردید، متوجه خواهید شد که آنقدرها هم بد نیست. در واقع، اکثر افراد بومی معمولاً از دانستن اینکه شخص دیگری در تلاش است به زبان آنها صحبت کند بسیار خوشحال می‌شوند.

یافتن فردی که زبان مادری‌اش، زبانی است که می‌آموزید

برای بهبود مهارت زبان در مکالمه بهتر است فردی را بیابید که به آن زبان مسلط باشد و یا اینکه زبان مادری‌اش باشد و سعی کنید در روز با او مکالمه داشته باشید. به این صورت در تلفظ و لهجه درست هم به شما کمک می‌کند.

انجام بازی‌های آنلاین برای بهبود مهارت زبان

برخی ممکن است فکر کنند که این فعالیت چندان سازنده‌ای نیست، اما زمانی که به صورت تیمی بازی می‌کنید، اغلب نیاز دارید که با شرکای خود ارتباط برقرار کنید. ارتباطات کتبی اغلب کند است، بنابراین اغلب اوقات برای صحبت با هم تیمی خود وارد چت صوتی می‌شوید.

بازی‌ای را پیدا کنید که به شما امکان می‌دهد به زبانی که می‌خواهید تمرین کنید، ارتباط برقرار کنید.

به این ترتیب می‌توانید مهارت‌های گفتاری و شنیداری خود را بهبود ببخشید.

مهارت گوش کردن

3- مهارت گوش کردن

گوش دادن، برخلاف آنچه تاکنون فکر می‌کردید، می‌تواند سخت‌ترین مهارت برای یک زبان‌آموز باشد.

این به این دلیل است که وقتی به نوارهای آموزشی خود گوش می‌دهید، فرد معمولاً به شیوه‌ای بسیار واضح و آهسته صحبت می‌کند. اما وقتی به یک زبان مادری گوش می‌دهید، سریع است، و ممکن است اصطلاحات و عبارات محاوره‌ای خاصی داشته باشند که احتمالا پیروی از آنها را برای شما بسیار دشوار کند.

وقتی صحبت از گوش دادن به میان می‌آید منابع زیادی در دسترس شماست: فقط باید بسیار مراقب باشید تا در دام یادگیری غیرفعال نیفتید.

همچنین باید آنچه را که می‌شنوید پردازش کنید. شما باید آن را بفهمید و مطالعه کنید. بنابراین بیایید ببینیم چگونه این کار را به طور موثر انجام دهیم.

چیزهایی گوش بدهید که برایتان لذت بخش باشد

کافی است روزی 15 دقیقه به چیزی گوش دهید که برایتان لذت بخش باشد، پادکست، کتاب صوتی، موسیقی و فیلم. هر آنچه که خودتان ترجیح می‌دهید گوش دهید.

حتی می‌توانید روزانه آن را تغییر دهید تا دچار یکنواختی نشوید.

برای بهبود مهارت زبان، با تمرکز گوش دهید

چند کار را انجام ندهید وقتی می‌خواهید برای یادگیری زبان به چیزی گوش دهید، همه چیز را کنار بگذارید و روی چیزی که قرار است گوش دهید تمرکز کنید.

4- آخرین مهارت زبانی: نوشتن

اولین باری که سعی می کنید واقعاً زبان را «تولید» کنید، نوشتن است. نوشتن به اندازه صحبت کردن یک فرآیند مهم است، و اگر به دنبال حرفه‌ای شدن در ترجمه هستید، مهم‌ترین مهارتی است که باید آن را توسعه دهید. فراموش نکنید که حتی ترجمه می‌تواند یک روش یادگیری زبان باشد.

با کسی نامه‌نگاری کنید

نوشتن نامه ابزاری موثر است که به شما کمک می‌کند مهارت‌های نوشتاری را توسعه دهید.

شما باید از تمام اتفاقات روزانه‌تان صحبت کنید. امروزه که نامه‌نگاری دیگر به شکل قبل نیست می‌توانید از طریق ایمیل این‌کار را انجام دهید.

خاطره نویسی

یکی دیگر از کارهایی که به بهبود نگارش در مهارت زبان شما کمک کند، نوشتن روزانه خاطرات است. اگر دوست دارید که نوشته‌تان با قلم و کاغذ باشد می‌توانید دفتری تهیه کنید و روزانه 15 دقیقه را به نوشتن اختصاص دهید.

هر چیزی که دوست دارید بنویسید. از اتفاقات روزانه گرفته تا برنامه‌هایی که برای آینده‌تان دارید.

جدیدترین ها

مطالب مرتبط