استفاده از نسل جدید هوش مصنوعی ChatGPT به عنوان دستیاری برای ترجمه

استفاده از نسل جدید هوش مصنوعی ChatGPT به عنوان دستیاری برای ترجمه

از هوش مصنوعی ChatGPT این پرسش شد که توسعه آن چگونه بر صنعت زبان و ترجمه تأثیر می‌گذارد؟ گفته شد:

به احتمال زیاد چت GPT تأثیر قابل توجهی بر صنعت ترجمه خواهد داشت. ChatGPT نوعی فناوری پردازش زبان طبیعی (NLP) است که از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای تولید متنی شبیه تولیدات انسانی بر اساس ورودی کاربر استفاده می‌کند. در زمینه ترجمه، این فناوری به طور بالقوه می‌تواند برای ایجاد ترجمه‌های سریع و با کیفیت بالا از متن گفتاری یا نوشتاری استفاده شود.

یکی از مزایای بالقوه چت GPT برای صنعت ترجمه این است که می‌تواند به کاهش زمان و هزینه خدمات ترجمه کمک کند. با توانایی تولید ترجمه‌های دقیق در لحظه، به مترجمان اجازه می‌دهد کارآمدتر کار کرده و ترجمه‌ها را سریع‌تر ارائه کنند، بدون اینکه کیفیت ترجمه به خطر بیفتد. این امر می‌تواند خدمات ترجمه را به ویژه برای مشاغل کوچک، مقرون به صرفه و در دسترس کند.

یکی دیگر از مزایای بالقوه هوش مصنوعی ChatGPT برای صنعت ترجمه این است که با استفاده از مجموعه داده‌های بزرگ و الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری ماشین، سیستم‌های چت GPT می‌توانند ترجمه‌هایی را تولید کنند که دقیق‌تر و ظریف‌تر از ترجمه‌های تولیدی به روش سنتی باشند.

این ویژگی می‌تواند در رشته‌هایی مانند حقوق و پزشکی که دقت بسیار بالای ترجمه را می‌طلبد؛ بسیار مفید و کاربردی باشد.

هوش مصنوعی ChatGPT و کارایی فراتر از ترجمه

تا به اینجا فهمیدیم که هوش مصنوعی ChatGPT برای کارهای ترجمه فردی می‌تواند مفید باشد اما باید بگویم که عملکرد این هوش مصنوعی فراتر از آن است.

هوش مصنوعی ChatGPT

می‌توانید به آن بگویید که به صورت همزمان متن را گرفته و به زبان مقصد ترجمه کند به این صورت که شما هر آنچه که می‌خواهید تایپ می‌کنید و به صورت خودکار توسط GPT ترجمه می‌شود. می‌دانید این امکان کجا به کار شما می‌آید؟ آنجا که می‌خواهید با شخصی ارتباط برقرار کنید که زبان مشترک ندارید و به این صورت دیگر به راحتی با هم چت کرده و مکالمه نوشتاری برقرار خواهید کرد.

سوال اینجاست که ترجمه توسط هوش مصنوعی چقدر می‌تواند قابل اتکا باشد؟ در آزمایشاتی که انجام شده معمولا نتایج قابل فهم بوده و در برخی از ترجمه‌ها که از ترجمه تحت‌اللفضی برای واژه و عبارات استفاده می‌شود که زبان دیگر به کار نمی‎‌‌رود، باز هم معنای آن قابل تشخیص بوده است.

به‌هرحال مانند اغلب ترجمه‌های ماشینی نمی‌توان به طور قطع گفت که خوب و دقیق است و به خیلی موارد بستگی دارد.

دیگر توانایی‌های هوش مصنوعی ChatGPT

می‌توانید به این هوش مصنوعی دستور دهید که از لحن خاصی برای ترجمه استفاده کند یا مثلا متن را به صورتی ترجمه کند که به زبان یک کودک 10 ساله نزدیک باشد.

حتی می‌توانید از او بخواهید یک متن را ترجمه کرده و سپس بر اساس آن شعر یا داستان بسازد. همچنین از این هوش مصنوعی می‌توانید در جهت تولید محتوا کمک بگیرید.

ترجمه‌های ماشینی پس از ویرایش

یکی دیگر از مزایای استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT در ترجمه این است که می‌تواند به ویرایش متن پس از ترجمه‌ ماشینی کمک کند. این مدل می‌تواند پیشنهادهایی را برای بهبود روانی متن تولید شده ارائه دهد، و آن را طبیعی‌تر کرده به صورتی که کمتر شبیه ترجمه ماشینی باشد.

حتی می تواند نحو یک جمله را تغییر داده یا متن مورد نظر را برای انطباق با یک سبک خاص بازنویسی کند. از مثالها: تخصص این ابزار در تقلید از شیوه گفتار دونالد ترامپ است. این هوش مصنوعی اگر داده‌های یکپارچه مناسبی داشته باشد، می‌تواند تأثیرات عجیبی ایجاد کرده و کاراکترهای متعددی به خود بگیرد. این امر به ویژه زمانی مفید است که مترجمان باید مخاطب خاصی را هدف قرار داده و با کلمات خودشان با آنها صحبت کنند.

علاوه‌براین چت GPT یک ابزار فوق‌العاده برای یافتن مترادف یک کلمه خاص است که عبارات اضافی را کاهش داده و جنبه واژگانی متن را غنی کند. این می‌تواند به‌ویژه برای ترجمه‌هایی که ماهیت خلاقانه‌تری دارند مفید باشد، زیرا زمان کمتری را می‌توان صرف تلاش برای یافتن کلمه خاص یا ایجاد یک نتیجه زیبایی‌شناختی کرد.

کلام آخر

در نتیجه، ChatGPT (GPT-3) ابزار قدرتمندی است که می‌تواند به انواع مختلفی از کارهای ترجمه کمک کند. همچنین توانایی باور نکردنی در پیش پردازش متن و کمک به ویرایش پس از ترجمه‌های ماشینی را دارد.

این باعث شده ChatGPT ابزاری ارزشمند باشد برای هر کسی که به دنبال ترجمه سریع، دقیق و روان متن است.

با ادامه پیشرفت فناوری، می‌توان انتظار داشت که در آینده نزدیک شاهد ترجمه‌های پیشرفته‌تر و دقیق‌تر زبان با استفاده از GPT-3 و سایر مدل‌های مشابه باشیم.

جدیدترین ها

مطالب مرتبط