13 واقعیت باورنکردنی در مورد زبان فرانسوی

13 واقعیت باورنکردنی در مورد زبان فرانسوی

زبان فرانسوی زبان زیبایی است. شاید شما هم با شنید یک موسیقی فرانسوی و یا دیدن فیلمی فرانسوی زبان، پیش خود فکر کرده باشید که چقدر زبان لطیف و با احساسی است. اگر شما هم اینطور فکر می‌کنید باید بگویم که درست است. فرانسوی به عنوان زبانی عاشقانه شناخته می‌شود و یادگیری آن به طور فزاینده‌ای محبوب است.

به لطف تاریخ و نفوذ غنی فرانسه، این زبان پیشینه جذابی را نیز در خود پنهان کرده است. یادگیری این موارد به شما کمک کند که زبان را بیشتر درک کنید.

در ادامه 13 واقعیت باورنکردنی زبان فرانسوی آورده شده است.

فرانسوی، زبانی عاشقانه

همانطور که در بالا هم اشاره شد، اولین مورد از این حقایق عاشقانه بودن این زبان است. از آنجایی که زبان فرانسوی از لاتین می‌آید، به عنوان یک زبان رمانتیک در نظر گرفته می‌شود. اما آیا می‌دانستید که نوع زبان لاتینی که فرانسوی از آن گرفته شده است، با لاتین سنتی یکی نیست؟ به لاتینی که زبان فرانسه از آن وام گرفته است لاتین عامیانه (غیر استاندارد) می‌گویند.

لاتین عامیانه اساساً لاتین غیررسمی است، در حالی که لاتین سنتی چیزی است که محققان و دانشگاهیان به مطالعه آن تمایل دارند. همه زبان‌های رمانس از لاتین عامیانه گرفته شده‌اند.

محافظت از زبان فرانسوی توسط آکادمی فرانسه

یکپارچگی ادبی زبان فرانسه توسط آکادمی فرانسه از زمان ایجاد آن در سال 1634 توسط کاردینال ریشلیو حفظ شده است. آکادمی متشکل از 40 عضو است که بر زبان نظارت می‌کنند، کلمات جدید اضافه کرده و تغییراتی را برای مدرن کردن زبان در نظر می‌گیرند. بسیاری از زبان‌ها به جز زبان انگلیسی، دارای آکادمی‌های مشابه هستند.

زبان فرانسوی

فرانسوی ششمین زبان رایج در جهان

فرانسوی با نزدیک به ۸۰ میلیون سخن‌ور زبان مادری و بیش از ۲۷۴ میلیون گویش‌ور در سراسر جهان، یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها در جهان است. در واقع، فرانسوی زبان رسمی ۲۹ کشور و ششمین زبان پرگفتار در جهان است.

همچنین سازمانی وجود دارد که صحبت کردن جهانی فرانسوی را به نام سازمان بین‌المللی فرانکفونی (OIF) ترویج می‌کند. فرانکوفون فردی فرانسوی زبان است.

بخشی از استفاده گسترده از زبان فرانسه نتیجه استعمار بلژیک و فرانسه است که این زبان را در سراسر جهان گسترش داد. در حالی که تقریباً 40٪ از فرانسوی زبانان در اروپا ساکن هستند، جمعیت قابل توجهی از سخنرانان در آفریقا، کانادا و بسیاری از کشورهای دیگر نیز وجود دارد.

محبوبیت روبه افزایش

از پایان جنگ جهانی دوم، تعداد فرانسوی زبانان سه برابر شده است. این محبوبیت همچنان در حال افزایش است زیرا کشورهای فرانسوی زبان در آفریقا همچنان در حال رشد و توسعه هستند.

پیش‌بینی‌های نشان داده که جمعیت فرانسوی زبانان در سراسر جهان می‌تواند تا سال 2050 به بیش از 750 میلیون نفر افزایش یابد.

فرانسوی یک زبان رسمی دیپلماتیک

سازمان ملل متحد به شش زبان در حال کار است: عربی، چینی، انگلیسی، روسی، اسپانیایی و فرانسوی. اما زبان فرانسه در سایر موسسات بین‌المللی نیز به عنوان زبان رسمی است.

در اتحادیه اروپا، این زبان یکی از سه زبان به همراه آلمانی و انگلیسی است. اما، فهرست به همین جا ختم نمی‌شود. این زبان برای بسیاری از سازمان‌های بین المللی مانند یونسکو، سازمان جهانی بهداشت، ناتو و غیره، به عنوان زبان کاری و رسمی است.

عدم محبوبیت در فرانسه!

این احتمالاً عجیب‌ترین حقیقت در رابطه با این زبان است. فرانسوی تا پس از انقلاب فرانسه به طور گسترده در سراسر فرانسه مورد استفاده قرار نگرفت. قبل از این دوره، از زبان فرانسوی در گویش‌های مختلف استفاده می‌شده است. درواقع تا قرن نوزدهم، زبان فرانسه بیشتر در آلمان و هلند استفاده می‌شده است.

وام‌گیری 29 درصدی واژگان انگلیسی از فرانسوی

انگلیسی در واقع کلاژی از زبان‌های دیگر است. در حالی که شباهت‌های زیادی به آلمانی دارد، نفوذ فرانسوی را در این زبان نمی‌توان انکار کرد. این نتیجه فتح نورمن انگلستان در سال 1066 پس از میلاد است. این تهاجم منجر به تلفیق طولانی مدت این دو زبان شد.

در حال حاضر تقریباً 50000 کلمه انگلیسی، از زبان فرانسه آمده است. علاوه‌براین تأثیر بسیاری از واژه‌های فرانسوی مدرن در انگلیسی نیز وجود دارد. چند نمونه از این موارد عبارتند از: “café”، “déjà vu”، “décor” و “restaurant”

شمارش با منطقی متفاوت

هر زبانی به روش خاص خود شمارش را انجام می‌دهد اما در زبان فرانسوی گاهی این منطق بسیار عجیب است. این وضعیت عجیب هیچ کجا واضح‌تر از بین اعداد 80 و 99 نیست.

در حالی که شما می‌گویید “هشتاد و سه”، در فرانسه می گویند “quatre-vingt” یا “four twenties”.

وقتی به عدد 99 می‌رسد جالب‌تر هم می‌شود. به جای اینکه بگویند نود و نه، می گویند “quatre-vingt-dix-neuf” یا “چهار بیست، ده، نه.”

این سیستم شمارش بیست، بعد از انقلاب فرانسه به عنوان راهی برای متحد کردن سیستم شمارش به وجود آمد.

کلمات جهانی آشپزی

غذاهای فرانسوی بدون شک معروف و محبوب هستند. غذاهای شناخته شده جهانی آنها، از کیفیت استثنایی برخوردار است.

با این حال، این فقط غذا نیست که در سطح جهانی شهرت دارد. واژه‌های فرانسوی مربوط به آشپزی نیز در زبانهای مختلف راه باز کرده‌اند. Chef, blanching, sautéing، برخی از اصطلاحات آشپزی هستند که از زبان فرانسوی سرچشمه می‌گیرند.

وجود هموفون‌های فراوان در فرانسوی

اینها از آن دسته کلماتی هستند که شبیه به هم هستند و تلفظ تقریباً یکسانی دارند. اما معانی آنها بسیار متفاوت است. یادگیری اینها ممکن است چالش برانگیز به نظر برسد، اما باعث شده که زبان بسیار سرگرم کننده باشد.

تسلط بسیاری از سلبریتی‌ها به این زبان

بسیاری از افراد مشهور می‌توانند فرانسوی صحبت کنند. سلبریتی‌هایی چون جوزف گوردون-لویت، تام هیدلستون، شکیرا، جودی فاستر، گوئینت پالترو، بردلی کوپر و جانی دپ؛ به این زبان مسلط هستند.

عدم وجود کلمه با “W” در زبان فرانسه

اگر یک کلمه فرانسوی با “w” در آن پیدا کردید، فقط به این دلیل است که یک کلمه وام گرفته شده از زبان دیگری است. Wifi، WC، و “web design” همگی از زبان انگلیسی هستند.

محبوبیت رسانه فرانسه

فرانسه دارای برخی از محبوب‌ترین فیلم‌ها و کتاب‌ها در سراسر جهان است. کمیک فرانسوی آستریکس، که ماجراهای یک جنگجوی کوتاه گالی را به نمایش می‌گذارد؛ یک کارتون محبوب فرانسوی است. میلیون ها نسخه فروخته، به طور گسترده ترجمه شده و حداقل 13 فیلم بلند ساخته شده است.

شازده کوچولو اثر آنتوان سنت اگزوپری، از کتابهای پرترجمه غیرمذهبی در جهان است. محبوبیت آن منجر به 300 ترجمه مختلف شده است. و سینمای فرانسه با بیش از 200 فیلم در سال پس از هالیوود در رتبه دوم قرار دارد. فرانسه همچنین میزبان یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم یعنی “جشنواره فیلم کن” است.

جدیدترین ها

مطالب مرتبط