کلاسیسم در ادبیات، ویژگی‌ها و آثار مهم آن

کلاسیسم در ادبیات، ویژگی‌ها و آثار مهم آن

کلاسیسم در ادبیات به سبکی از نوشتار اشاره دارد که آگاهانه از اشکال و مضامین دوران باستان کلاسیک تقلید می‌کرد که در دوران رنسانس و روشنگری توسعه یافت. کلاسیک در ادبیات چیست؟

از این حیث بیش از هر چیز از نویسندگان بزرگ دوره یونانی-رومی به ویژه شاعران و نمایشنامه نویسان آنها تقلید می شد. نویسندگان کلاسیک گرایی ادبی از اصول زیبایی شناختی و احکام انتقادی آن پیروی کردند.

به‌ویژه، آن‌ها توسط شعرهای ارسطو، هنر شاعرانه هوراس و درباره والای لونگینوس هدایت شدند و فرم‌های یونانی-رومی را بازتولید کردند: حماسه، طنز، مرثیه، قصیده، طنز، تراژدی و کمدی.

کلاسیسم در ادبیات

این آثار قوانینی را وضع کردند که به نویسندگان کمک می کرد تا به طبیعت وفادار باشند: آنچه را که عموماً درست و قابل قبول است بنویسید. بنابراین، این سبک واکنشی به باروک بود که بر هماهنگی و عظمت تأکید داشت.

عصر طلایی این جنبش بین اواسط تا پایان قرن 18 رخ داد. اولین نمایندگان آن به زبان لاتین می نوشتند، اما بعداً شروع به نوشتن به زبان های اروپایی خود کردند.

منبع کلاسیسم در ادبیات

کلاسیک گرایی ادبی زمانی آغاز شد که اروپا وارد دوره روشنگری شد، دورانی که عقل و روشنفکری را تجلیل می کرد. کلاسیک در ادبیات چیست؟

این امر پس از کشف مجدد شعر ارسطو (قرن چهارم قبل از میلاد) توسط جورجیو والا، فرانچسکو روبورتلو، لودوویکو کاستلوترو و سایر انسان‌گرایان ایتالیایی در قرن شانزدهم به وجود آمد.

از اواسط دهه 1600 تا 1700، نویسندگان این مفاهیم را در قالب شعر حماسی یونانیان و رومیان باستان مثال زدند.

به ویژه، تفسیر جزمی جی سی اسکالیگر از واحدهای دراماتیک، در شعرش (1561)، عمیقاً بر روند نمایشنامه فرانسوی تأثیر گذاشت.

در واقع، نویسندگان فرانسوی قرن هفدهم اولین کسانی بودند که خود را با استانداردهای کلاسیک به عنوان بخشی از یک جنبش ادبی سازمان یافته هماهنگ کردند.

این درک از آرمان های دوران باستان زمانی آغاز شد که ترجمه های کلاسیک در دوره رنسانس به طور گسترده در دسترس قرار گرفت.

بعدها، کلاسیک ادبی از نمایشنامه به شعر در دوران روشنگری و به نثر در دوران آگوستوس ادبیات انگلیسی قرن هجدهم گسترش یافت.

از حدود 1700 تا 1750، جنبش به ویژه در انگلستان محبوبیت یافت. به عنوان مثال، الکساندر پوپ انگلیسی، آثار باستانی هومر را ترجمه کرد و بعداً آن سبک را در شعر خود تقلید کرد.

ویژگی های کلاسیک گرایی ادبی

نویسندگان کلاسیک گرایی ادبی سنت گرایی قوی را به نمایش گذاشتند که اغلب با بی اعتمادی به نوآوری رادیکال همراه بود. این امر بیش از هر چیز در احترام فراوان او به نویسندگان کلاسیک مشهود بود.

تقلید از نویسندگان کلاسیک

فرض اصلی این بود که نویسندگان باستان قبلاً به کمال رسیده بودند. پس وظیفه اساسی نویسنده امروزی تقلید از آنها بود: تقلید از طبیعت و تقلید از پیشینیان یکی بود.

برای مثال آثار نمایشی از اساتید یونانی مانند آیسخولوس و سوفوکل الهام گرفته شده است. اینها به دنبال تجسم سه واحد ارسطویی بودند: یک طرح واحد، یک مکان واحد، و یک بازه زمانی فشرده.

از سوی دیگر، علاوه بر نظریه شعر ارسطو و طبقه بندی ژانرهای او، اصول هوراس شاعر رومی بر بینش کلاسیک ادبیات حاکم بود.

آراستگی: تطبیق سبک با موضوع از نکات کلاسیسم در ادبیات

در میان این اصول، دکور برجسته بود که بر اساس آن سبک باید با موضوع تطبیق داده شود. همچنین این باور مهم بود که هنر باید هم لذت بخش باشد و هم آموزش دهد.

به همین ترتیب، در مواجهه با افراط و تفریط باروک و روکوکو، در کلاسیک گرایی ادبی، جستجو برای تصحیح، نظم، هماهنگی، فرم و غیره غالب شد.

نثر کلاسیک

مفهوم ادبیات منثور پس از باستان است، بنابراین هیچ سنت کلاسیک صریحی در داستان وجود ندارد که با سنت های درام و شعر مطابقت داشته باشد.

با این حال، از آنجایی که اولین رمان‌ها در زمانی پدیدار شدند که ادبیات کلاسیک از احترام بالایی برخوردار بود، رمان‌نویسان آگاهانه بسیاری از ویژگی‌های آن را پذیرفتند.

در میان آنها، آنها اصرار ارسطو بر شجاعت اخلاقی، استفاده نمایشنامه نویسان یونانی از مداخله الهی، و تمرکز شعر حماسی بر سفر قهرمان را در نظر گرفتند.

نویسندگان و آثار کلاسیسم در ادبیات

پیر کورنیل (1606-1684)

پیر کورنیل را پدر تراژدی کلاسیک فرانسه می‌دانستند. شاهکار او، ال سید (1636) با پایبندی شدید به سه واحد ارسطویی شکست.

با این وجود، او فرمی دراماتیک را ایجاد کرد که مطابق با استانداردهای تراژدی کلاسیک و کمدی بود.

از آثار گسترده او، ملیتا (1630)، کلیتاندرو یا بیگناهی تحت تعقیب (1631)، بیوه (1632)، گالری قصر (1633)، قسمت بعدی (1634)، میدان سلطنتی (1634) و 635 مدیا (1) برجسته شدن )، در میان دیگران.

ژان راسین (1639-1699)

او نمایشنامه نویس فرانسوی بود که به خاطر نمایشنامه 5 پرده ای آندروماش (1667) شهرت داشت. این اثر در مورد جنگ تروا بود و برای اولین بار با موفقیت در دربار لویی چهاردهم ارائه شد.

برخی از آثار نمایشی او شامل آثاری مانند «La Tebaida» (1664)، «اسکندر کبیر» (1665)، «Los Litigantes» (1668)، «بریتانیکو» (1669)، «برنیس» (1670)، «بایزید» (1672) و «میتریداتس» (1673) هستند.

ژان باتیست مولیر (1622-1673)

مولیر نمایشنامه نویس، شاعر و بازیگر مشهور فرانسوی بود. او در آثار خود تارتوفو (1664) و انسان‌دوست (1666) تسلط خود را بر کمدی کلاسیک نشان داد.

بعلاوه، برخی از عناوین آثار گسترده او عبارتند از: ال دکتر عاشق (1658)، مسخره گرانبها (1659)، مدرسه شوهران (1661)، مدرسه زنان (1662) و ازدواج اجباری (1663).

دانته آلیگری (1265-1321)

شاعر ایتالیایی، دانته، در توسعه کلاسیک گرایی ادبی برجسته است، زیرا شعر حماسی او، کمدی الهی (1307) مستقل از هر جنبش سازمان یافته ظاهر شد. کلاسیک در ادبیات چیست

دانته در اثر سه قسمتی خود آگاهانه از شعر حماسی کلاسیک، به‌ویژه از آئینه ویرژیل الهام گرفت.

الکساندر پوپ (1688-1744)

شاعر انگلیسی الکساندر پوپ تکنیک های کلاسیک را در عصر آگوستوس به کار گرفت. در The Stolen Curl (14-1712) او از قالب شعر حماسی استفاده کرد، اما لحن را تقلید کرد (این به عنوان قهرمان دروغین شناخته می‌شود).

جدیدترین ها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 6 =