راهنمای نوشتن کتاب کودکان، جاودانه و بدون تاریخ مصرف

راهنمای نوشتن کتاب کودکان، جاودانه و بدون تاریخ مصرف

آیا شما هم از آن دسته نویسندگان هستید که دوست دارید شروع کنید به نوشتن کتاب کودکان و وارد دنیای زیبای کودکانه آنها شوید؟

نوشتن برای کودکان چالش برانگیزتر از آن چیزی است که اکثر مردم تصور می‌کنند. ادبیات کودکان جزو یکی از سخت‌ترین نوع نوشتن است اما در عین حال بسیار هم ارزشمند و دوست‌داشتنی است.

اگر قرار است نویسنده کتاب کودکان باشید فراموش نکنید قرار است برای نسلی بنویسید که دارای قدرت تخیل بسیار بالایی است و شما باید بتوانید این مخاطب را جذب نوشته خودتان بکنید.

نوشتن کتاب کودکان

در این مقاله سعی بر این شده که راهنمای مفیدی برای نوشتن کتاب کودکان در اختیار آن دسته از نویسندگانی قرار بگیرد که دوست دارند پا به دنیای تخیلات کودکان بگذارند و برایشان زیباترین و عجیب‌ترین قصه‌ها را روایت کنند.


در این مقاله خواهید خواند:


چطور ایده اولیه برای نوشتن کتاب کودکان بیابیم؟

پیدا کردن ایده برای کتاب کودکان ممکن است سخت و زمان‌بر باشد. معمولا نویسنده مایل است ایده‌ای را یافته و پرورش دهد که مورد استقبال بچه‌ها قرار گیرد اما همچنین یک قصه تکراری از همان داستانهای قدیمی که میلیون‌ها بار گفته و خوانده شده است؛ هم نباشد.

حال سوال اینجاست که برای گرفتن الهام و پیدا کردن ایده برای نوشتن کتاب کودکان باید از کجا شروع کنیم؟. در ادامه چهار روش به شما پیشنهاد می‌شود:

استفاده از تجربیات دوران کودکی

به دوران کودکی خودتان برگردید. بی‌شک در آنجا می‌توانید ایده‌های خوبی را بیابید. به این فکر کنید که در دوران کودکی به چه چیزهایی فکر می‌کردید. اگر دوستی خیالی داشتید با او درباره چه چیزی صحبت می‌کردید. کتابهای مورد علاقه‌تان چه بوده؟ حتی شاید یادتان بیاید که دوست داشتید چه کارهایی انجام دهید.

یادآوری همه اینها می‌تواند جرقه یافتن یک ایده مناسب را در سر شما بزند.

بچه‌ها، نوه‌ها و کودکان اطرافتان

راه بعدی که می‌تواند در پیدا کردن ایده برای نوشتن کتاب کودکان بسیار راهگشا باشد؛ گذران وقت با کودکان است. در روز چند ساعتی را به این کار اختصاص دهید و به دنیای کودکان نفوذ کنید.

ببینید آنها چه می‌گویند، چه کارهایی انجام می‌دهند، از علایقشون باخبر شوید و مهمتر اینکه ببینید در تخیلشان چه می‌گذرد؟ کودکان معمولا در تنهایی به هنگام بازی کردن با خودشان صحبت می‌کنند و آنجاست که تخیلشان فعال می‌شود.

وقت گذراندن با کودکان بسیار کمک کننده و الهام بخش است.

استفاده از اخبار یا فرهنگ عامه برای نوشتن کتاب کودکان

از دیگر منابع الهام بخش می‌توان از اخبار و رویدادهای جاری در اطراف نام برد.

ببینید چه چیزی در اخبار توجه همه را به خود جلب کرده است؟ آیا یک برنامه جدید تلویزیونی وجود دارد که مخاطبان کودک را به خود درگیر کرده باشد؟ اینها می‌توانند نقطه پرش برای یک ایده ناب در جهت نوشتن کتاب کودکان باشد.

به عنوان مثال: اگر در اخبار دایم از وضعیت آب و هوا گفته می‌شود و وضعیت آب و هوایی اطرافتان هم عجیب و غریب شده و ذهن همه را درگیر کرده؛ می‌توانید کتابی در مورد خانواده‌ خرس‌های قطبی بنویسید که باید خانه خود را ترک کنند زیرا یخ‌ها در حال آب شدن است.

یا اگر اسباب‌بازی جدید و محبوبی به بازار آمده که همه جا تبلیغ می‎‌شود و توجهات را به خودش جلب کرده است، می‌توانید داستانی درباره کودکی بنویسید که با آن اسباب‌بازی به ماجراجویی می‌پردازد.

اگر به خلاقیت خودتان اجازه شکوفایی بدهید بی‌شک بهترین ایده‌ها به ذهنتان خواهد آمد.

مراجعه به کتابخانه و کتاب‌فروشی‌ها

این هم یک تحقیقات محلی از نوع خوبی است. به کتابخانه و یا کتابفروشی نزدیک خود بروید و قفسه کتاب کودکان را از نظر بگذرانید.

از این طریق متوجه خواهید شد که چه کتابهایی به بازار آمده، چه کتابهایی به تازگی چاپ شده و چه کتابهای قدیمی‌ای به چاپ مجدد رسیده و همچنین از فروشنده بخواهید که کتابهای پرفروش را به شما معرفی کند. همه اینها به شما کمک می‌کند که بفهمید چه نوع کتابهایی بین بچه‌ها محبوب است.

اینکه بدانید چه کتابهایی در بازار وجود دارد و در بین آنها کدامشان پرفروش هستند می‌تواند در پیدا کردن ایده برای نوشتن به شما کمک زیادی بکند.

معرفی ایده‌ برای نوشتن کتاب کودکان

شاید در ابتدای کار یافتن ایده کار سختی باشد، اما چند باری که بنویسید و بازخوردها و پیشنهادات را که بشنوید برای دفعه‌های بعد دیگر یافتن ایده نوشتن کتاب کودکان برایتان کاری راحت و بی‌دردسر خواهد بود.

در ادامه لیستی را آورده‌ایم که می‌تواند برایتان الهام‌بخش و کمک کننده باشد.

ایده کتاب کودکان

یک روز از زندگی یک شخص با شغلی خاص

این فرد می‌تواند یک آتش‌نشان، افسر پلیس، دکتر، معلم، سرآشپز یا هر فرد دیگری باشد که بچه‌ها به آن علاقه دارند.

پشت صحنه یک روز از زندگی این افراد را به تصویر بکشید تا کودکان بهتر با آنها آشنا شوند. کودکان همیشه مجذوب دنیای بزرگسالان هستند و گفتن داستانهایی درباره این افراد باعث می‌شود در سرشان رویاپردازی کنند که در وقتی بزرگ شدند می‌خواهند چه کسی باشند و چه کارهایی بکنند.

“احساسات” ایده‌ای مناسب برای نوشتن کتاب کودکان

نوشتن در این باره یک روش عالی است که کودکان احساسات خود را بشناسند و آن را درک کنند. از تصاویر رنگارنگ و متن ساده برای بحث در مورد احساسات مختلف و نحوه برخورد با آنها استفاده کنید.

انیمیشن Inside Out نمونه‌ای عالی از نحوه آموزش به کودکان در مورد احساسات مختلف و نحوه پردازش آن است.

کتابی در مورد حیوانات

بچه‌ها حیوانات را دوست دارند، و این موضوع همیشه بین آنها بسیار محبوب است. برای نوشتن کتاب کودکان می‌توانید بر روی یک حیوان خاص تمرکز کنید یا مروری بر حیوانات مختلف از سراسر جهان داشته باشید.

برای جذاب‌تر کردن نوشته‌تان حقایق و عکس‌های سرگرم کننده به آن اضافه کنید و یا از حیوانات مختلف به عنوان قهرمانهای داستانتان استفاده کنید.

هیچ وقت از آزمایش کردن و همچنین شکستن کلیشه‌ها نترسید.

نوشتن کتاب کودکان در رابطه با طبیعت

نوشتن در رابطه با طبیعت به کودکان کمک می‌کند که در فضای باز و طبیعت کاوش کنند. در رابطه با فصل‌های مختلف، آب و هوا، گیاهان و حیواناتی که در پارک‌ها و خیابانها زندگی می‌کنند؛ صحبت کنید.

این یک راه بسیار خوب و عالی است برای اینکه بچه‌ها را به طبیعت و حفظ آن علاقه‌مند کنید.

کتاب شمارش و اعداد یا کتاب الفبا

همیشه کتابهایی که با داستان و بازی، اعداد و همچنین الفبا را به کودکان یاد می‌دهند؛ جزو کتابهای پرطرفدار هستند.

از تصاویر مختلف برای کلماتی استفاده کنید که با هر حرف الفبا شروع می‌شوند. این به کودک کمک می‌کند که حروف و کلمات را بهتر یاد گرفته و به حافظه بسپارد.

این کتاب‌ها پایه‌های اساسی یادگیری هستند و جذاب کردن آن‌ها می‌تواند عشق به خواندن و دانش را در کودکان جرقه بزند.

نوشتن کتاب کودکان با کمک شخصیت‌های خیالی

ذهن کودک بسیار به سمت تخیل می‌رود و کودکان از تخیلات قوی‌ای برخوردارند، بنابراین همیشه می‌توانید شخصیت‌های خیالی خلق کنید. فقط مطمئن شوید که آن شخصیتها برای کودکان قابل درک هستند. نویسندگان مشهور کودکان مانند جی‌کی رولینگ و سی‌اس لوئیس در خلق جهان‌های تخیلی که به خوبی کودک را با خود همراه می‌کند بسیار استاد هستند.

نوشتن کتاب با توجه به گروههای سنی

قبل از اینکه به دنبال ایده برای نوشتن کتاب کودکان باشید بهتر است که گروه سنی مورد نظرتان را مشخص کنید. معمولا تمام کتاب‌هایی که برای گروه سنی 0 تا 18 سال نوشته می‌شوند در طبقه‌بندی کتابهای کودکان قرار می‌گیرند.

کتاب‌خوان

ثابت شده است که انتخاب مضامین خاص بسته به سن کودکان بسیار تاثیرگذار است، و باعث می‌شود شما بینهایت ایده به ذهنتان برسد تا شاهکارهای بعدی‌تان را خلق کنید.

برای کودکان 0-6 سال: کتاب‌های مصور

کتاب‌های مصور برای بیان یک داستان به تصاویر و چند کلمه متکی هستند. آنها 500 کلمه یا کمتر هستند. با این حال، این کتاب‌ها برای موفقیت باید داستانی قانع کننده را روایت کنند.

این کتابها دارای تصاویر بسیار جذاب است که گاه کودک با دیدن تصویر خودش داستانی را خلق می‌کند.

برای کودکان 6-7 ساله: داستان خوان اولیه

کودکان در این محدوده سنی آماده مقابله با متن‌های طولانی‌تر ( 2000 تا 5000 کلمه) هستند. عکس ها هنوز هم برای تلطیف متن ضروری هستند.

نویسندگان برای این رنج سنی معمولا مجموعه‌هایی را می‌نویسند تا به بچه‌ها کمک کنند که مهارت‌های خواندن خود را تقویت کنند.

نوشتن کتاب کودکان 7-9 ساله: فصل کتاب

در این سن، بچه‌ها می توانند کتاب‌هایی با 5000 تا 10000 کلمه بخوانند. کتاب به فصل‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شود و از طرح‌ها به جای تصاویر تمام رنگی استفاده می‌شود.

برای کودکان 9-12 ساله: کتاب‌های کلاس متوسطه

کتابهای این گروه سنی در نثر و داستان پیشرفته‌تر می‌شوند. داستان می‌تواند حدود 30000 تا 50000 کلمه باشد و تصاویر به جز به عنوان سرفصل به صورت پراکنده استفاده می‌شوند.

کتاب‌های اولیه هری پاتر جی کی رولینگ در این دسته قرار می گیرند.

برای کودکان 12 تا 18 ساله: کتاب‌های بزرگسالان جوان

این کتاب‌ها که معمولاً به عنوان رمان‌های YA (Young Adult) شناخته می‌شوند، به اندازه رمان‌های بزرگسالان با 50000 تا 100000 کلمه هستند. گرچه موضوعات متفاوت است. رمان‌های YA در مورد موضوعات نوجوانی مانند قرار گرفتن در موقعیت‌های تغییر دهنده زندگی صحبت می‌کنند.

ترجمه شده از: ?How to Write a Timeless Children’s Book

جدیدترین ها

مطالب مرتبط