حقایقی در رابطه با تاریخچه زبان اسپانیایی/ خاستگاه تاریخی این زبان و تکامل آن

حقایقی در رابطه با تاریخچه زبان اسپانیایی/ خاستگاه تاریخی این زبان و تکامل آن

تاریخچه زبان اسپانیایی گسترده است، زیرا یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های جهان است. اسپانیایی (اسپانیول) یا کاستیلیایی (Castellano) یک زبان رومی است و از نظر زبان مادری، همراه با چینی ماندارین، یکی از پرگویش ترین زبان ها در جهان است.

برای بیش از 406 میلیون نفر، اسپانیایی زبان مادری آنها است، در حالی که بیش از 180 میلیون نفر به عنوان زبان دوم اسپانیایی صحبت می کنند. منشاء تاریخی این زبان در اسپانیا نهفته است، اما اکثر سخنوران را اکنون می توان در آمریکای لاتین یافت.

منشا زبان اسپانیایی

این زبان از زبان لاتین عامیانه نشات می گیرد و منشاء آن در اسپانیا است. این زبان رومی ها بود که 700 سال بر شبه جزیره ایبری حکومت کردند. تحت تأثیر کلتیبری، باسک، ویزیگوتیک و بعدها عربی، این زبان از لاتین توسعه یافت.

اسپانیایی در حال حاضر یکی از عتیقه‌ترین و پیچیده‌ترین زبان‌های جهان است، که عمدتاً به دلیل تأثیر زبان‌ها و فرهنگ‌های دیگر با اسپانیایی در طول سالیان است.

زبان اسپانیایی

برای درک این واقعیت اجازه دهید به برخی از حقایق عجیب در مورد اسپانیایی نگاه کنیم:

  • ظهور چندین زبان مرتبط با اسپانیایی نتیجه چندپارگی سیاسی در شبه جزیره ایبری است. زیرلایه های مختلف زبان پرتغالی و گالیسی را منشا گرفته اند که هنوز هم وجود دارند. همچنین موزارابی، یک زبان بسیار مرتبط با اسپانیایی که توسط مسیحیان ساکن در قلمرو مسلمانان صحبت می‌شود.
  • کاتالان از اسپانیایی ایجاد نشده است، بلکه جدا از لاتین مبتذل منشأ گرفته است. از آنجایی که اسپانیایی در اصل زبان کاستیلی بود، این زبان در خود اسپانیا معمولاً به عنوان «کاستیلی» (Castellano) شناخته می‌شود. اولین متون به زبان اسپانیایی مربوط به قرن نهم است. Cantar de Mio Cid، متعلق به قرن دوازدهم، یکی از قدیمی ترین متون طولانی اسپانیایی است.

ساختار مشابه، حروف الفبا و ترکیب زبان های فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و دیگر زبان های عاشقانه، آنها را به یکی از آسان ترین زبان ها برای یادگیری تبدیل می کند.

زبانی با بیش از 580 میلیون سخنور

در حال حاضر، اکثر سخنوران زبان اول را می توان در آمریکای لاتین و اسپانیا یافت، اما اسپانیایی در EEUU، مراکش، برزیل یا ایتالیا نیز بسیار مرتبط است به دلیل اینکه زبان دوم مهمی است، اگرچه زبان رسمی در این کشور محسوب نمی شود. این کشورها.

بیش از 470 میلیون نفر اسپانیایی زبان مادری هستند، در حالی که بیش از 70 میلیون نفر به این زبان به عنوان زبان دوم صحبت می کنند. همچنین بیش از 21 میلیون نفر اسپانیایی را به عنوان زبان خارجی مطالعه می کنند.

5 لحظه مهم در تاریخ زبان اسپانیایی

شایان ذکر است برخی از حقایق تاریخی جالب توجه است که تکامل این زبان را به سمت یکی از یکپارچه ترین زبان های جهان سوق داده است:

کریستف کلمب و زبان اسپانیایی

اولین فرهنگ لغت در تاریخ زبان اسپانیایی در سال 1492 نوشته شد، سالی که کریستف کلمب آمریکا را کشف کرد، که آغاز گسترش این زبان به عنوان یک زبان جهانی بود. (کشورهایی که امروزه اسپانیایی زبان هستند در مجموع هیسپانیداد نامیده می شوند). از آن زمان، تلفظ و واژگان به طور متفاوتی در دنیای قدیم (اسپانیا) و دنیای جدید (لاتین/آمریکای جنوبی) توسعه یافته است. در همان سال، یهودیان از اسپانیا اخراج شدند، به طوری که اسپانیایی یهودی، که بیشتر به نام لادینو شناخته می شود، به نوع سوم تبدیل شد.

در قرن هفدهم، این زبان دستخوش تعدادی تغییر صدا شد که عمدتاً اسپانیایی و لادینو آمریکای لاتین را نادیده گرفت. به همین دلیل است که آمریکای لاتین نسبت به امروز به اسپانیایی 1492 نزدیکتر است. در سال 1713 دانشگاه Real Academia Española تأسیس شد که وحدت زبان را در اسپانیا ترویج می کرد. زبان استاندارد کنونی عمدتاً بر اساس گویش منطقه تولدو است.

اسپانیایی در دوران دیکتاتوری

در اسپانیا، زبان های دیگر در سال 1714 با ظهور سلسله خاندان بوربن ها ممنوع شد و مستبدان متوالی کم و بیش فعالانه آنها را در دوره های مختلف مورد آزار و اذیت قرار دادند و به تدریج گویشوران خود را از دست دادند. آخرین نفر در این صف، دیکتاتور فرانسیسکو فرانکو (خود گالیسیایی) بود، که کل کتابخانه های زبان خارجی را به آتش کشید و به گاردیا سیویل دستور داد برای هرکسی که متفاوت صحبت می کند جریمه بپردازد. از زمان احیای دموکراسی در سال 1975، سایر زبان‌های اسپانیایی وضعیت قانونی رسمی خود را بازیافتند و به وضوح احیا شده‌اند.

در خود اسپانیا، علاوه بر گونه‌های منطقه‌ای اسپانیایی، به زبان‌های رومی دیگری نیز صحبت می‌شود: گالیسی، کاتالانی، والنسیایی، آستور-لئونی، آراگونی و آران. به دلیل وجود این زبان‌های منطقه‌ای در داخل مرزهای ایالتی اسپانیا، نام «اسپانیایی» برای این زبان امروزه از نظر سیاسی نادرست تلقی می‌شود و در کشور «کاستیلین» صحبت می‌شود. باسکی که در بخش کوچکی از شمال اسپانیا صحبت می شود، زبان رومی نیست، بلکه یک زبان هند و اروپایی است.

توزیع جغرافیایی

اسپانیایی زبان رسمی در کشورهای زیر است.

– مکزیک: 114.8 میلیون

– کلمبیا: 46.9 میلیون

– اسپانیا: 46.3 میلیون

  • آرژانتین: 40.8 میلیون

– پرو: 29.4 میلیون

– ونزوئلا: 29.3 میلیون

– شیلی: 17.3 میلیون

– گواتمالا: 14.8 میلیون نفر

– اکوادور: 14.7 میلیون

– کوبا: 11.3 میلیون

– بولیوی: 10.1 میلیون

– جمهوری دومینیکن: 10.1 میلیون

– هندوراس: 7.8 میلیون

– پاراگوئه: 6.6 میلیون

– السالوادور: 6.2 میلیون

– نیکاراگوئه: 5.9 میلیون

– کاستاریکا: 4.7 میلیون

– پورتوریکو (منطقه وابسته به ایالات متحده): 3.7 میلیون نفر

– اروگوئه: 3.4 میلیون

– پاناما: 3.6 میلیون

– گینه استوایی (تنها کشور آفریقایی که اسپانیایی زبان است): 0.7 میلیون

زمینه های چند زبانه زبان اسپانیایی

اکثر کشورهای ذکر شده در بالا تک زبانه هستند و تنها، اسپانیایی به عنوان زبان رسمی است. بولیوی (با کچوا و آیمارا نیز رسمی)، گینه استوایی (فرانسه)، پاراگوئه (گوارانی)، پرو (کچوا و آیمارا) و خود اسپانیا (کاتالانی، گالیسیایی، باسکی، آراگونی، آستوریایی و آرانزیایی) استثنا هستند.

در کشورهای دیگر، گاهی جوامع بزرگی وجود دارند که از زبان هایی غیر از اسپانیایی به عنوان زبان مادری یا زبان محاوره ای استفاده می کنند (مثلاً: چندین زبان هندی در مکزیک و گوارانی و کچوا در آرژانتین).

دشوارترین زبان ها برای یادگیری معمولاً آنهایی هستند که بیشترین تفاوت را با زبان مادری شما دارند. بهترین راه برای به دست آوردن انگیزه برای یادگیری این زبان ها، زندگی در کشوری است که آن زبان به طور بومی صحبت می شود. به دنبال مکان هایی نباشید که زبان شبیه زبان مادری شما باشد.

گستردگی این زبان در سراسر جهان

در ایالات متحده، این زبان بیش از 40 میلیون گویشور دارد. بیشتر این سخنرانان مهاجر هستند، اما بخشی نیز از نژاد اسپانیایی-مکزیکی است که در جنوب غربی ایالات متحده در زمان تسخیر آمریکا توسط آمریکایی ها زندگی می کردند. در پورتوریکو، اسپانیایی به عنوان زبان رسمی شناخته شده است و قانون اساسی نیومکزیکو می گوید که این ایالت با استفاده از انگلیسی و اسپانیایی دو زبانه است.

اسپانیایی نیز توسط جوامع قابل توجهی در برزیل، بلیز، گویان، فیلیپین، مراکش، صحرای غربی و آنتیل هلند صحبت می شود. در هیچ یک از این کشورها و مناطق اسپانیایی رسمی نیست. اسپانیایی در آندورا و جبل الطارق که با اسپانیا هم مرز هستند به رسمیت شناخته نمی شود. کاتالانی و انگلیسی زبان های رسمی آنجا هستند.

جدیدترین ها

مطالب مرتبط