مرکز خدمات تهران ترجمه
 

تاریخ مختصری از پدید آمدن زبان انگلیسی


ژولیوس سزار که رهبر سپاهیان روم بود حدود 50 سال قبل از میلاد مسیح به سرزمینی که امروزه بریتانیا نامیده میشود حمله کرد. رومی ها بیش از 400 سال در بریتانیا حضور داشتند ولی در این مدت نتوانستند زبان لاتین را نهادینه کنند. البته حضور زبان لاتین در زبان انگلیسی امروزی کاملا واضح است. وقتی که امپراطوری روم تضعیف شد به دو بخش تقسیم شد. بخش غربی و بخش شرقی. بزرگترین طایفه ای که بعدها بخش غربی اشغال کرد انگلها بودند. تبار این گروه ژرمن بود. جزیزه ای که در آن زندگی میکردند را سرزمین انگل ها نام گذاشتند یا به عبارتی از کلمه ی انگلند استفاده کردند. به زبانی که با آن صحبت می کردند نیز انگلیش گفته میشد. زبان انگلیسی چند دوره ی مختلف را طی کرده است از این رو به زبان انگلیسی باستان و انگلیسی میانه و انگلیسی مدرن تقسیم می شود. زبان انگلیسی باستان به زبان آلمانی خیلی نزدیک بود. هر بار که جنگی در انگلستان رخ میداد و گروهی این سرزمین را تصرف میکردند باعث تغییراتی در زبان می‌شدند مردم اسکانیدناوی از اولین مردمانی بودند که بر انگلستان تسلط یافتند

با تسلط مردم اسکاندیناوی به این سرزمین زبان آن ها با انگلیسی باستان آمیخته شد بعد از اسکاندیناوی ها فرانسوی ها بر این سرزمین مسلط شدند که پس از آن آمیختگی زبان فرانسه را نیز در این زبان میبینیم. این تحولات باعث شد که زبان انگلیسی یکی از زبانهای بزرگ باشد. تعداد لغات این زبان بیش از پانصد هزار می باشد.

نام دیگر انگلیسی کهن آنگلوساکسون است. این زبان با زبانهای هلندی، آلمانی و اسکاندیناوی هم خانواده است. «حماسه بیوولف» که درباره ی رشادت های یک پادشاه دانمارکی است یک اثر قدیمی است که مربوط به انگلیسی باستان است. در این کتاب این پادشاه با دیوان و اژدها می جنگد. برای کسانی که به زبان انگلیسی امروزی مسلط هستند درک این کتاب آسان نیست و با دشواری هایی همراه است

 به مرور زمان انگلیسی باستان دچار تحولاتی شد

اولین تحول مهم بعد از رسمی شدن دین مسیحیت در انگلستان حدود پانصد سال بعد از میلاد مسیح اتفاق افتاد در این دوران کلمات لاتین از کتاب مقدس به زبان انگلیسی داخل شد.

دومین تحول مهم در قرن هشت و نه میلادی اتفاق افتاد که مربوط به تسلط اسکاندیناوی ها بود

زبان انگلو تورمن زبانی است که به علت حضور فرانسوی ها ایجاد شد در این دوران آنها زبان فرانسه را زبان رسمی و حکومتی قرار داده بودند در واقع شروع زبان انگلیسی میانه از این به بعد اتفاق می افتد.

 حدود 200 سال بعد از این با مستقل شدن انگلستان زبان فرانسه به تریج حذف شد. در این دوره کم کم انگلیسی میانه به انگلیسی کنونی شبیه تر شد. اثر باقی مانده از این دوره کتاب «جفری چاسر» که «حکایات کانتربری» نام دارد می باشد. این کتاب هفتصد سال پیش نوشته شده است.

انگلیسی کنونی از سال هزارو پانصد میلادی شروع به شکل گیری کرده است. ماشین چاپ از ایتالیا به انگلستان وارد شد و این صادره ی ایتالیایی باعث شد که تحول بزرگی در زبان ایجاد شود. ادبیات زبان انگلیسی متحول شد. کتابهای دستور زبان و فرهنگ های لغت ایجاد شدند در نتیجه ساختار زبان به تدریج استاندارد شد و همسان گردید. از آنجایی که انگلستان حالا دیگر به جای مستعمره بودن استعمارگر بود زبان انگلیسی به دیگر نقاط از جمله آمریکا وارد شد و به این ترتیب کلمات زیادی نیز وارد زبان انگلیسی شد.

 یکی از ویژگیهای مهم زبان انگلیسی پویایی آن است این زبان همیشه اجازه داده است که واژه های بیگانه وارد آن شوند. برای هر کدام از موضوعات تخصصی از جمله فنی، هنر، ورزش، زیست شناسی، مهندسی و برق هر روزه واژه های جدیدی می‌سازند. بیشترین واژه ها توسط زبان انگلیسی به سایر زبان‌ها وام داده شده است. بسیاری از ملل دیگر با ورود لغات جدید به زبانشان مبارزه میکنند مثلا فرانسه در صدد است قوانینی برای منع استفاده از لغات انگلیسی داشته باشد. امروزه انگلیسی جانشین زبان‌های یونانی، رومی است و در صدر سایر زبان‌های جهان قرار دارد و یک زبان بین المللی است.

تنظیم: ام البنی خیرخواه

بخش پژوهشی تهران ترجمه شما را دعوت میکند که برای اطلاعات بیشتر از لینک زیر استفاده کنید

http://historyofenglishpodcast.com/episodes/

 

نوشته شده در تاریخ 1394/1/25